تغییر شکل و اندازه پستان‌ها در دوران بارداری و پس از آن

تغییرات پستان در سه ماهه‌ي اول بارداری

تقریباٌ از همان لحظه لقاح، بدن زن برای شیردهی آماده می‌شود. بسیاری از زنان حتی پیش از اینکه متوجه فقدان قاعدگی خود شوند*، تغییراتی را در پستان‌هایشان احساس می‌کنند. بنابراین، برآمدن سینه ممکن است نخستین علامت بارداری شما باشد.

 از همان ابتدا، مقدار بافت چربی و جریان خون به درون پستان‌ها افزایش می‌یابد و باعث رشد مجراهای شیر و غده‌های پستانی می‌شود. بیشتر زنان با بزرگ‌تر شدن پستان‌ها، حساس‌تر شدن آنها را تجربه می‌کنند. این تورم، رگ‌های شما را از زیر پوستتان نمایان‌تر می‌کند. همچنین، نوک پستان‌ها ممکن است برآمده‌تر شوند و ناحیه‌ی اطراف آن، تیره‌تر گردد که به عقیده‌ی کارشناسان، باعث می‌شود که نوزاد آن را راحت‌تر پیدا کند. با راهکارهای زیر خودتان را آسوده‌تر کنید:

  • یک سوتین تازه که کمتر تنگ باشد، بخرید.
  • مقدار نمک مصرفی خود را کاهش دهید تا مقدار برآمدگی و حجم آب نگهداری شده کاهش یابد.
  • با دردناک بودن آن کنار بیایید؛ ممکن است وسوسه شوید تا از قرص‌های کاهنده‌ی درد استفاده نمایید، اما بدانید که این قرص‌ها کارآیی چندانی ندارند و بهتر است که از داروهای غیرضروری اجتناب کنید.

تغییرات سینه در سه ماهه‌ي دوم و سوم بارداری

هر چه به نیمه‌ی راه بارداری نزدیک می‌شوید، معمولا حساسیت سینه کاهش می‌یابد و سینه‌هایتان قابلیت شیردهی پیدا می‌کنند. از پستان بعضی زنان، شیر تراوش می‌کند که کاملا طبیعی است.مایعی که می‌بینید، کولوستروم است که پیش درآمدی است برای شیر. شاید خطوطی بر پستان‌های شما ظاهر شوند و غده‌های مونتگومری (نقطه‌های برجسته دور نوک پستان) بزرگ شوند. با کشیده شدن پوست، ممکن است پستان‌ها (و شکمتان) شروع به خارش کنند. برای رفع آن، پس از دوش گرفتن و پیش از خواب، روی آن کرم مرطوب کننده بمالید.

تغییرات سینه پس از بارداری

چون دو سه روزی طول می‌کشد تا شیر بیرون بیاید، در روزهای ابتدایی، نوزاد از آغوز تغذیه می‌شود. پس از آنکه جریان شیر برقرار شد، پستان‌هایتان به مقدار زیادی بزرگ‌تر و سنگین‌تر می شوند و به احتمال زیاد، درد پیدا می‌کنند. برای بهتر شدن این حالت:

اگر نوزاد را شیر می‌دهید:

مرتب شیر بدهید. شیر دهی منظم سر ساعت (8 تا 12 بار در بیست و چهار ساعت) در روزهای ابتدایی، سرعت بزرگ شدن پستان‌ها را کم می‌کند و به شما کمک خواهد کرد تا منبع خوبی از شیر درست کنید. برای بهتر شدن وضعیت، زیر دوش آب داغ بایستید تا مقداری از شیر به بیرون سرازیر شود.

اگر نمی‌خواهید که نوزاد را با شیر خودتان بزرگ کنید:

در گذشته، پزشکان برای این مادران قرص تجویز می‌کردند؛ اما در حال حاضر این روش چندان مقبول نیست. بستن سینه‌ها با یک سوتین خیلی تنگ در ۲۴ ساعت اول زایمان و پوشیدن آن در هفته اول پس از زایمان، این علامت را به بدن شما می‌دهد که لازم نیست که شیر تولید کند. برای کم کردن درد، از کمپرس یَخْ  استفاده کنید.

آیا پستان‌ها به شکل سابق برمی‌گردند؟

پس از اینکه کودک را از شیر گرفتید، بدن شما باقی‌مانده‌ی شیر را جذب می‌کند و نوک پستان‌هایتان  رنگ معمولی‌شان را پیدا می‌کنند و پستان‌ها تقریبا به اندازه‌ی بارداری برمی‌گردند.  اگرچه بسیاری از زنان اظهار می‌کنند که پستان‌هایشان کوچک‌تر یا بزرگ‌تر از اول شده‌اند، اما این تغییر اندازه، بیشتر به دلیل اضافه وزن (یا کاهش وزن) مادر پس از دوران بارداری است و ارتباط چندانی با اثرات شیردهی یا بارداری ندارد.

از آنجایی که پوست پستان‌های شما کشیده شده‌اند، ممکن است خطوط کشیدگی بر روی آنها دیده شود و متاسفانه، این پوست افتاده، موجب می‌شود که پستان‌هایتان شل و آویزان شوند.

سایت کودک

نظرات و درخواست‌ها

ارسال نظر

چنانچه نظر یا انتقادی نسبت به سایت کودک دارید یا در زمینه خاصی نیاز به راهنمایی دارید، با کمک فرم زیر موضوع را با ما در میان بگذارید