دردهای شیردهی

آیا درد شیردهی طبیعی است؟

شیردهی نباید درد داشته باشد. در صورتی که در زمان شیردهی درد می‌کشیم، باید آگاه باشیم که یک جای کار می‌لنگد و باید راهی برای اصلاح اوضاع پیدا کنیم.

گاهی به مادرانی که برای اولین بار بچه‌دار شده‌اند، گفته می‌شود که درد شیردهی در اولین روزها طبیعی است و اگر تنها چند دقیقه اول شیردهی درد دارید، مشکلی وجود ندارد. اما این مطلب صحیخ نیست: البته با بزرگ شدن نوزاد و بهتر شدن موقعیت سر او در زمان شیرخوردن، تجربه شیردهی بهتر می‌شود اما حتی زمان کوتاه درد هم می‌تواند باعث آسیب دیدن نوک پستان‌ها شود و تولید شیر را کاهش دهد.

وضعیت شیردهی

موقعیت صحیح شیردهی

در واقع، دلیل بیشترین دردهای شیردهی است. این است که پستان به صورت صحیح در دهان نوزاد قرار نگرفته است.

علائم

نوک پستان پس از شیردهی

در صورتی که نوزاد به درستی پستان نگرفته باشد، نوک پستان‌ها آسیب می‌بینند، شیردهی راحت نیست و ممکن است دردناک هم باشد. هنگامی که نوک پستان از دهان کودک بیرون می‌آید، شکل آن تغییر کرده است . پوست روی نوک پستان ممکن است ترک بخورد یا  تاول بزند. کودک بهانه‌گیر می‌شود و وزن آن به قدر کافی افزایش نمی‌یابد.گاهی کودک نوک پستان را گاز می‌زند یا می‌جود.

علت‌ها

وقتی پستان گیری صحیح باشد، نوک پستان‌ها در انتهای دهان کودک قرار می‌گیرند؛ زبان کودک بیشتر کار کشیدن شیر را انجام می‌دهد. اما اگر نوک پستان تا ته دهان کودک فرو نرود، زبان کودک به نوک پستان مالیده شده و آن را می‌فشارد و موجب درد می‌شود.

بزرگ شدن پستان‌ها هم می‌تواند موجب دشوار شدن شیردهی شود.؛ 

کودکی که با بطری شیر خورده است، ممکن است با همان روشی که بطری را می‌مکد، پستان را هم بمکد و در نتیجه، پستان به طور کامل در دهان کودک فرو نمی‌رود.

درمان

روش پستان گیری را اصلاح نمایید. برخی مواقع، اندکی بهبود در موقعیت شیردهی، موجب آسودگی بسیار زیادی می‌شود.

عفونت مخمر

علائم

عفونت مخمر

اغلب حین شیردهی و بین وعده‌های شیردهی، نوک پستان، ریش و حساس می‌شود. درد بصورت سوزش یا کاردکاردی شدن، احساس می‌شود. نقاط قرمز یا صورتی در ناحیه نوک پستان ظاهر می‌شود و پوست آن ممکن است صاف و براق شود.  ممکن است نقطه‌ها یا حلقه‌های سفید رنگی روی سطح داخلی لب یا گونه‌ی نوزاد یا سقف دهان او ظاهر شوند. کودک هم ممکن است بهانه گیر شود.

دلائل

همه ما درون بدنمان مخمر (Yeast) داریم؛ اما اگر مقدار آن بیش از حد شود، موجب مشکلاتی خواهد شد. معمولا رشد بیش از اندازه  مخمر ناشی از مصرف آنتی بیوتیک‌ها است. کمبود آهن در بدن مادر هم می‌تواند از دلایل این وضعیت باشد.

درمان

با پزشک خود مشورت کنید تا از تشخیص خود مطمئن گردید. در صورتی که ثابت شد که دلیل مشکل، رشد مخمر بوده است، علائم با مصرف دارو برطرف خواهد شد. در برخی زنان، مصرف اسیدوفیلوس و تغییرات رژیمی، نتایج خوبی به بار می‌آورد. درمان زود هنگام بهتر از به تعویق انداختن آن است.

مجرای مسدود شده

مجرای مسدود شده

علائم

یک ناحیه دردناک و حساس در پستان. ممکن است مثل یک غده در زیر پوست احساس شود. پوست ممکن است قرمز رنگ به نظر برسد.

علت‌ها

یک مجرای شیر بسته شده است. بعضی مواقع دلیل آن این است که چیزی به آن فشار وارد کرده است (مثل یک سوتین خیلی تنگ). شیر پشت پلاگ جمع می‌شود و به آن فشار وارد می‌کند. معمولا محل گرفتگی در داخل پستان است ولی برخی مواقع، یکی از خروجی‌های نوک پستان گرفته می‌شود. - در این حالت شبیه یک نقطه سفید در انتهای نوک پستان است.

درمان

گرمای مرطوب، استراحت، ماساژ، و خالی کردن پستان

گرمای مرطوب می‌تواند یک دوش داغ یا یک وان داغ یا یک پارچه مرطوب داغ باشد که بر روی پستان قرار داده می‌شود.

سپس، ناحیه حساس شده را از پشت پلاگ به سمت نوک پستان ماساژ دهید (مثل وقتی که می‌خواهید آخرین محتویات خمیردندان را از تیوب آن خارج کنید) 

سپس به نوزاد شیر بدهید.

اگر پلاگ در نوک پستان باشد، می‌توانید آن را خارج نمایید.

تا می‌توانید استراحت کنید. 

اگر گرفتگی پس از دو سه بار تکرار این فرآیند، باز نشد، یا اگر احساس بیماری و تب پیدا کردید، با یک مشاور بهداشت مشورت کنید.

التصاق زبان

التصاق زبان

علائم

نوک پستان‌ها درد می‌کنند. اغلب نوک پستان آسیب می‌بیند. مثل این است که نوک پستان نشگون گرفته شده باشد.

دلائل

وقتی به درون دهان کودک نگاه می‌کنید، متوجه می‌شوید که تسمه‌ی پوست زیر زبان کودک (فرینولوم) تنگ یا کوتاه است و کودک قادر نیست که زبان خود را بیرون بیاورد یا آن را بلند کند. نتیجه‌ی این وضعیت این است که کودک نمی‌تواند زبان خود را جلو بیاورد تا بتواند شیر بدوشد، و زبانش به انتهای نوک پستان مالیده می‌شود و موجب درد می‌شود.

درمان

یک پزشک می‌تواند به سرعت این پوسته‌ی نازک را قیچی کند تا زبان آزاد شود. این یک فرآیند ساده است.بعضی مواقع، با گذشت زمان، این پوسته خود به خود کشیده می‌شود و مشکل خود به خود حل می‌شود؛ اما برای حل خود به خودی این مشکل، شما باید ماهها درد شیر دهی را تحمل کنید. پس از بریده شدن این پوسته، مدتی طول می‌کشد تا نوزاد یاد بگیرد که چگونه زبانش را بیرون بکشد و به درستی شیر بخورد.

آماس غده‌های پستان

ورم پستان

علائم

یک ناحیه‌ی سینه، داغ، سرخ، و بسیار حساس می‌شود. معمولا شما تب می‌کنید یا احساس ناخوشی دارید. این مشکل ممکن است ناگهانی ظاهر شود و یا ممکن است در اثر حل نکردن مشکل مجرای مسدود شده، بوجود بیاید.

دلایل

ماستیسیس یا ورم پستان، در اثر تخلیه شدن ناقص سینه یا در اثر یک عفونت در سینه بوجود می‌آید. وقتی که یک مجرای مسدود شده، از جریان شیر جلوگیری می‌کند، گاهی درون شیر باکتری‌ها رشد می‌کنند. برخی مواقع، نوک پستان ترک خورده،  یا برفک پستان (وقتی که درمان نشده‌اند) به باکتري‌ها اجازه می‌دهند که وارد سینه شوند و ورم سینه را بوجود آورند.اگر آماس غده‌های پستان درمان نشود، ممکن است به آبسه تبدیل شود.

درمان

درمان اولیه شبیه درمان مجرای مسدود شده است. اگر پس از گذشت ۲۴ ساعت بهبودی حاصل نشد یا اگر در هر زمانی، مشکل بدتر شد، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنید و معمولا برای شما به مدت 10-14 روز آنتی‌بیوتیک تجویز می‌شود. در این مدت، مرتب به نوزاد شیر بدهید تا عفونت سریع‌تر برطرف شود. مواظب رشد مخمر باشید.

 

دردی که با شیردهی ظاهر می‌شود، یک پیغام است؛ قرار نیست این درد، همراه همیشگی شما باشد. هرگاه دلیل درد را فهمیدید و راهنمایی شدید، باید به طور موثری با مشکل برخورد کنید. پس از حل مشکل، دوباره لذت شیر دادن به نوزادتان را تجربه خواهید کرد.

سایت کودک

نظرات و درخواست‌ها

ارسال نظر

چنانچه نظر یا انتقادی نسبت به سایت کودک دارید یا در زمینه خاصی نیاز به راهنمایی دارید، با کمک فرم زیر موضوع را با ما در میان بگذارید